• Роден е во Јерусалим, од татко христијанин и незнабожна мајка. Името најпрво му беше Неаниј. По смртта на таткото, мајката го воспита синот сосема во духот на римското идолопоклонство. Кога Неаниј порасна, го виде еднаш царот Диоклецијан и толку го

  Written by Sofija Cuculeska
  Published on јули 21, 2023
  Comments By 0
 • Светата православна црква празнува три личности со исто име Параскева-Петка поради што во народот често се мешаат и се мисли дека се работи за иста личност. Најчесто трите се идентификуваат со Петка Трновска, чиј спомен се одбележува на 27 октомври.

  Written by admin
  Published on октомври 27, 2022
  Comments By 0
 • Свети Никола (грчки: Άγιος Νικόλαος) или Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски — се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се

  Written by admin
  Published on октомври 26, 2022
  Comments By 0
 • О, велика Божја угодничке! Храбра девојко, цврста маченичке, света Параскево! Со твоите свети молитви биди ни помошничка нам грешните, застапувај се и моли се за покајаните грешници. Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример

  Written by admin
  Published on октомври 25, 2022
  Comments By 0
 • „Свети Јован Богослов Канео“ — е една од најпознатите цркви во Охрид, на карпестиот рид над плажата Канео во стариот дел на градот. Историја За историјата на црквата не постојат пишани податоци, современи со нејзиното подигање и живописување. Во натписот

  Written by admin
  Published on октомври 24, 2022
  Comments By 0
 • Плаошник Поглед кон Плаошник од север. Плаошник или „Плаош“ — месност на јужната страна од ридот на кој се наоѓа стариод град Охрид, на околу 250 м јужно од централниот дел од Самуиловата тврдина. Плаошник е познат како светилиште уште

  Written by admin
  Published on октомври 24, 2022
  Comments By 0
 • Со зборовите Христос воскрена – вистина воскресна архиепископот македонски и охридски г.г. Стефан им се обрати на големиот број собрани верници точно на полноќ пред соборниот храм во Скопје. Тој со желба за мир во душите на граѓаните и за

  Written by admin
  Published on октомври 23, 2022
  Comments By 0
   • НАЈНОВИ
    Next Upcoming Event

    Тропар на Преп.Параскева – Света Петка

    14 октомври 2024
    • 00

     days

    • 00

     hours

    • 00

     minutes

    • 00

     seconds

    Play Video about Sveta Petka Zlato

    Света Петка

    Св. Петка (позната и како Св. Параскева и како Мајка Параскева) — светителка од градот Епиват, кој се наоѓал меѓу Силинаврија и Цариград. Таа е родена кон крајот на XX век, во петок, денот кога Евреите се подготвуваат за празнување на празникот Сабат (сабота). Затоа, нејзе ѝ го дале името Параскева, што значи „подготовка“.

    Станете Парохијалци